Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

  • Nowy

Wielkie fiesty Europy

3,50 zł
Brutto
Ilość

Do napisania tej książki skłoniło nas rosnące zainteresowanie etnoturystyką, czyli taką formą spędzania wolnego czasu, która zamienia biernych turystów w aktywnych podróżników, pragnących nie tylko wypocząć w jakimś atrakcyjnym miejscu, ale także poznać jego historię, tradycję i obyczaje. Książka ta ma w zamyśle zachęcić Czytelników do tego, aby planując wakacje czy krótszy wyjazd wzięli pod uwagę nie tylko samo miejsce, w które chcą się udać, ale także czas, kiedy staje się ono najbardziej atrakcyjne. Czy nie zdarzyło Ci się, drogi Czytelniku, wyjechać na urlop do jakiegoś kraju, po czym okazało się, że gdybyś zorganizował swój pobyt o tydzień wcześniej lub później, mógłbyś znaleźć się tam w czasie trwania ciekawej imprezy, która uczyniłaby twój wypoczynek jeszcze bardziej interesującym? Oddając tę książkę w ręce Czytelników, pragniemy zachęcić do świadomego planowania wakacji, nie tylko ze względu na walory miejsca, hotelu, plaży czy basenu, czyli tego, co znaleźć można we wszystkich katalogach turystycznych, ale także pod kątem tego, kiedy wybrane przez Was miejsce staje się najbardziej atrakcyjne turystycznie. Jeśli planujemy wyjazd do baskijskiej Pampeluny, warto znaleźć się tam w okolicy 7 lipca, aby wziąć udział w trwającym tydzień niezwykłym święcie Sanfermines, którego jedną z wielu atrakcji są słynne gonitwy z bykami na ulicach miasta. Wyjeżdżając zimą na narty w region włoskiego Piemontu, warto być się tam podczas spektakularnego karnawału w Ivrei, gdy całe miasto staje się miejscem bitwy na... pomarańcze, w której każdy może wziąć udział! Jeśli chcecie zobaczyć włoską Sienę, pojedźcie tam koniecznie na początku lipca lub w połowie sierpnia, kiedy na centralnym placu miasta odbywa się słynne Palio. Wenecję np. najlepiej odwiedzić na początku września - wówczas miasto żyje słynnymi wyścigami Regata Storica, lub w czasie monumentalnego karnawału weneckiego.

Spośród setek rozmaitych fiest, jakie przez cały rok odbywają się w różnych regionach Europy, wybraliśmy 38 należących, naszym zdaniem, do najciekawszych pod względem etnokulturowym imprez o charakterze historycznym, ludowym czy religijnym. Jak każdy wybór, także i ten jest wynikiem subiektywnej decyzji autorów. Każda z przedstawionych tu fiest ma bogatą tradycję, sięgającą różnych źródeł - kultu lokalnego patrona, wiejskiej przeszłości, czy etnicznej tożsamości; kryją się za nią nierzadko dramatyczne wydarzenia historyczne, a czasami jej podstawą jest jakaś romantyczna legenda. Zawsze warto zagłębić się w historię, by lepiej zrozumieć i pełniej przeżyć towarzyszące danemu świętu imprezy. Wspaniałą okazją poznania historii Rzymu i Kartaginy jest trwający 10 dni festiwal w hiszpańskiej Kartagenie, inną dużą imprezą historyczną są polskie Dni Grunwaldu, w trakcie których odtworzona zostaje jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Zakochanych zapraszamy na niezwykle romantyczną partię żywych szachów w miasteczku Marostica nieopodal Wenecji. Szukającym przeżyć duchowych polecamy lipcowy wyjazd do Composteli - od wieków celu jednej z najsłynniejszych pielgrzymek w Europie, lub grudniowy pobyt w Turcji podczas słynnego festiwalu wirujących derwiszów. Spragnieni wrażeń sportowych mogą zaplanować urlop we Florencji, gdzie odbywa się turniej Calcio Storico. Osobom aktywnym gwarantujemy niezapomniane wrażenia podczas bitwy na pomidory w ramach Tomatiny w Bunol. Propozycją dla piwoszy jest październikowy monachijski Oktoberfest, a dla miłośników beaujolais nouveau listopadowa wizyta w Beaujou bądź w Lyonie. Jeśli sylwester za granicą, to przede wszystkim w Edynburgu...

Warszawa 2005, 236 s., oprawa miękka

Atena
MCKJDTFGF