• Nowy

Kąpieliska termalne mineralne i lecznicze Słowacja i Węgry oraz Zakopane

3,00 zł
Brutto
Ilość

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)

50 stron wydłużonego formatu A5, oprawa miękka ze skrzydełkami, wydanie kolorowe. Wewnątrz 16 mapek i planów. Na końcu ksiązki wykaz kąpielisk. Wewnątrz skrzydełek mapki Słowacji i Węgier z zaznaczonymi kąpieliskami termalnymi, mineralnymi i leczniczymi. Wydanie pierwsze. Kraków 2007 Sanus per aquam - to po prostu dzisiejsze spa. Termy, czyli rzymskie łaźnie publiczne, wywodziły się z greckich gimnazjonów. W skład greckich "ośrodków rekreacyjnych" wchodziły bieżnie, boiska do trenowania rzutów włócznią lub dyskiem i często baseny. Grecy spędzali w gimnazjonach wiele czasu ćwicząc, słuchając filozofów i dyskutując. Były ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego. Taką samą funkcję w Rzymie pełniły termy. Dalece nie wszystkim wiadomo, że u nasi południowi sąsiedzi: Węgrzy i Słowacy korzystają z dobrodziejstw, bagatela, 260 kąpielisk. Węgry i Słowacja należą do najbogatszych w wody termalne krajów Europy. Wśród zarejestrowanych w obu krajach źródeł znajdziemy wody alkaliczne, siarczanowe, wapienne, magnezowe, żelaziste, słone, jodowo-bromowe, borowe, krzemowe, radoczynne. Na samych Węgrzech naliczono przeszło 1000 źródeł cieplicowych, trzy czwarte przypada na Alföld.

Szczególne miejsce zajmuje Budapeszt ze 123 źródłami i kilkoma zabytkowymi łaźniami. Poza Budapesztem do najsłynniejszych kapielisk należą Hévíz i Harkány, Hajdúszoboszló i Gyula, Bük i Zalakaros. W Miszkolcu znajdziemy baseny jaskiniowe, w Debreczynie zaś gigantyczny aquakombinat. Na Słowacji termy funkcjonują zwykle przy uzdrowiskach (Pieszczany, Trenczyńskie Cieplice) i w zasadzie jedynie na Nizinie Naddunajskiej spotkać można duże areały kąpieliskowe podobne do węgierskich. Kąpieliska otoczone terenami o wybitnych walorach przyrodniczych lub położone w historycznych miastach same nierzadko są zabytkami dużej klasy.

Przewodnik szczegółowo omawia walory lecznicze i rekreacyjne 260 kąpielisk na Węgrzech i Słowacji, ich historię, anegdoty z nimi związane, możliwości aktywnego wypoczynku i odnowy biologicznej. Informacje praktyczne pomogą zaplanować pobyt u wód. W przewodniku znajdują się też opisy najciekawszych zabytków i atrakcji w okolicach cieplic. Składa się z dwóch podstawowych części. Najpierw zostały opisane kąpieliska Słowacji, a następnie Węgier. Pod koniec każdego rozdziału zamieszczono alfabetyczny spis miast danego kraju z adresami hoteli i restauracji. Na końcu przewodnika znajduje się spis wszystkich kąpielisk obu krajów.

Bezdroża 2007, ISBN: 9788360506349, 120x225, 247 s., oprawa miękka

 

Kąpieliska termalne, mineralne i lecznicze Słowacja i Węgry oraz Zakopane

HEL0021967