Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

  • Nowy

Proces reż David Hugh Jones

3,00 zł
Brutto
Ilość

"Niczym nie wyróżniający się urzędnik bankowy - Józef K. - zostaje postawiony przed sądem. Nie zostają mu przedstawione zarzuty, a próby uzyskania wyjaśnień nie przynoszą rezultatu. Adaptacja powieści Franza Kafki." Oto pokrótce treść streszczenia, jakie możemy znaleźć w powszechnie znanym sklepie internetowym w opisie filmowej adaptacji "Procesu" Kafki z 1993 roku w reżyserii Davida Johnsa i z Kyle MacLachlanem oraz Anthony Hopkinsem w rolach głównych. Fakt pojawienia się tego filmu w sprzedaży detalicznej jest z wielu względów wydarzeniem doniosłym, jest on bowiem pierwszą w Polsce wydaną na DVD i kasetach VHS adaptacją dzieła Franza Kafki. Adaptacje filmowe zwykły nas zaskakiwać zniekształceniem oryginału literackiego oraz domieszką elementów odtwórczych, ale w tym przypadku sprawa ma się zgoła inaczej, bowiem film jest bardzo wiernym odwzorowaniem literackiego pierwowzoru Kafki. Ma to oczywiście swoje wady oraz zalety, ale to, czy film trafi w gust widza, zależy tylko i wyłącznie od tego ostatniego. Nie możemy zapomnieć, że film Davida Jonesa nie jest pierwszą próbą adaptacji "Procesu, bowiem już w 1962 roku Orson Welles podjął się tego niełatwego wyzwania. W porównaniu do Wellesa Jones nie próbował jednak eksperymentować z tekstem Kafki. Oryginalna praska scenografia wraz z mroczną i przygnębiającą muzyką czynią film ten naprawdę wartym obejrzenia. Jedynym rzucającym się w oczy mankamentem jest to, że Jones skoncentrował się bardziej na pokazaniu zewnętrznego świata z pominięciem życia duchowego Józefa K., co w odniesieniu do opowiadanego w pierwszej osobie pierwowzoru literackiego jest stratą niepowetowaną. Bądź co bądź film ten obowiązkowo powinien się znaleźć w filmotece każdego miłośnika Franza Kafki.

Płyta DVD, Dźwięk DD 5.1, Obraz 4:3, czas proj. 120 min., język: angielski, lektor: polski, napisy: polskie, obraz: kolor, rok prod. 1993

Proces reż. David Hugh Jones

DVD
JAS0014566