Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

  • Nowy

Raport o stanie świata Gary Gardner – kierownik projektu

2,00 zł
Brutto
Ilość

Warszawa 2004, ISBN: 83-05-13368-0, 170 x 243, s. 240, oprawa twarda, tłumaczenie: Eugeniusz Możejko

Jeżeli mamy odwrocie procesy utraty różnorodności biologicznej, złagodzić skutki globalnego ocieplenia czy zwalczyć plagę trwałego ubóstwa, to musimy odkryć siebie na nowo — zarówno jako jednostki, jak i jako społeczeństwa, przedsiębiorstwa i państwa. W jubileuszowym, dwudziestym z kolei dorocznym Raporcie o stanie świata renomowany interdyscyplinarny zespół badawczy założonego w 1974 r. w Stanach Zjednoczonych Worldwatch Institute stwierdza, że wcześniejsze sukcesy — takie jak eliminacja ospy czy doprowadzenie do spadku stopy urodzeń w wielu krajach — dowodzą, że ludzkość jest zdolna do zmiany modelu rozwoju w pożądanym kierunku. Najbardziej zachęcające jest to, że świat kontynuuje pasmo podobnych sukcesów, które mogą zapoczątkować nową, zrównoważoną erę w rozwoju cywilizacji ludzkiej.
Na przykład wykorzystanie czystych, odnawialnych źródeł energii w postaci turbin wiatrowych i baterii słonecznych zwiększa się o ponad 25% rocznie; przy tym stają się one coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do paliw kopalnych. Uprawy organiczne są najszybciej rozwijającym się działem gospodarki rolnej, co stwarza możliwości odrodzenia społeczności wiejskich od Filipin do Szwecji. Ożywienie zaś zainteresowania religii miejscem, jakie człowiek zajmuje w naturalnym porządku świata, może pobudzić do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju nowe wpływowe siły. Oczywiście, wyzwania współczesnego świata są nadal ogromne, na co wskazuje także niniejszy raport. Ale zorganizowanie wspólnego frontu działającego na rzecz dokonania historycznego zwrotu w rozwoju cywilizacji ludzkiej jest teraz w zasięgu możliwości.
Raport o stanie świata Gary Gardner – kierownik projektu

KIWETGYH