Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

  • Nowy

Sekret Solidarności Kobiety które pokonały komunizm w Polsce Shana Penn

5,00 zł
Brutto
Ilość

Sekret "Solidarności" opisuje dotychczas mało znany, a - jak podkreśla Shana Penn - kluczowy udział kobiet w tworzeniu niezależnej prasy i w zwalczaniu komunistycznego reżimu w Polsce. Autorka pokazuje, jak indywidualne losy kobiet splatają się z dziejami społeczeństwa. Akcentuje olbrzymie poświęcenie swoich bohaterek, które pozostawały w cieniu mężczyzn odnoszących sukcesy polityczne. Barbara Labuda, Helena Łuczywo czy Anna Walentynowicz nie tylko organizowały ruch demokratyczny, lecz także wywarły znaczący wpływ na kształtowanie się prasy opozycyjnej, m.in. "Tygodnika Mazowsze".

Praca Shany Penn, wykładowczyni uniwersytetu w Berkeley, została nagrodzona w 2005 roku przez American Association for the Advancement of Slavic Studies (AAASS) w kategorii Best Book in Slavic/Eastern European/Eurasian Women's Studies. Książkę Shany Penn przeczytałam, można powiedzieć, zachłannie. Już na ogół nie umiem w taki sposób czytać o narodzinach opozycji i "Solidarności" - tak się kiedyś czytało i mogło czytać bez końca - jak baśń o początku, jak mit założycielski. Teraz to wszystko zszarzało, wyblakło albo i sczerniało. A jednak jeszcze może zostać przywrócona ta pierwotna pasja zgłębiania jakiejś niezwykłości, która się przydarzyła w historii Polski. Tym razem staje się to za sprawą pewnego punktu widzenia, który tkwi u podstaw książki Penn.

Maria Janion

Shana Penn - amerykańska feministka, historyczka, publicystka. Wykłada na Graduate Theological Union's Center for Jewish Studies w Berkeley. Publikowała w "Tygodniku Powszechnym", "Nowej Europie Wschodniej" "Gazecie Wyborczej" i "Krytyce Politycznej". Autorka Podziemia kobiet (wyd. pol. 2003). W 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej.

WAB 2014, ISBN: 9788328008946, 150x210, 448 s., oprawa twarda

Sekret Solidarności Kobiety, które pokonały komunizm w Polsce Shana Penn

WAB
5296