Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

  • Nowy

Dzięki za każdy nowy ranek Halina Pawlowská

2,00 zł
Brutto
Ilość

WAB 2008, ISBN: 978-83-7414-421-6, 125x195, 136 s., oprawa miękka

 

Opowiedziane z humorem perypetie czeskiej rodziny na tle bolesnych wydarzeń politycznych lat 1968-1989. Gdy w 1968 roku rodzina kilkuletniej Oleny zmuszona jest przerwać wakacje i wracać do Pragi, dziewczynka obawia się tylko o jedno: czy żołnierze obcych armii nie zechcą zjeść jej kotka. Dojrzewanie Oleny przypada na czasy normalizacji; wszechobecny strach skłania do zachowań konformistycznych, ulegają mu nauczyciele, koledzy, zaprzyjaźnieni dorośli. Szkoła filmowa, do której bohaterka pomyślnie zdała egzaminy, anuluje jej przyjęcie, gdy ujawnione zostają kompromitujące dokumenty o burżuazyjnej i nacjonalistycznej przeszłości stryja dziewczyny. Ojciec Oleny musi zebrać od znajomych oskarżonego ponad sto poświadczonych notarialnie oświadczeń, by córka mogła wrócić na uczelnię. W powieści Pawlowskiej, bardzo osobistej i w dużej mierze autobiograficznej, koleje losu bohaterki splatają się z historią społeczną i polityczną kraju. Autorka z dystansem i dowcipnie opowiada o rzeczach często nieśmiesznych, przywołując mity rodzinne, świadectwa nadzoru bezpieki i obserwacje obyczajowe.

Halina Pawlowská - ur. 1955, scenarzystka, pisarka, dziennikarka, osobowość telewizyjna. Studiowała w praskiej Akademii Filmowej. W czeskiej telewizji prowadzi bardzo popularny talk-show. Jest autorką scenariuszy do czterech filmów fabularnych i ponad dwudziestu filmów telewizyjnych. Jej książki w Czechach trafiają na listy bestsellerów. Powieść Dzięki za każdy nowy ranek powstała w 1994 roku. Jej ekranizację uhonorowano m.in. nagrodą w konkursie stowarzyszenia scenarzystów amerykańskich oraz Nagrodą św. Jerzego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Nakładem Wydawnictwa W.A.B w 2005 roku ukazała się powieść Pawlowskiej Zdesperowane kobiety postępują desperacko. tytuł oryginału: Díky za každé nové ráno

przekład: z czeskiego Dorota Kania

 

Dzięki za każdy nowy ranek Halina Pawlowská

WAB
WAB0005835