Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

  • Nowy

Most nad Złotym Rogiem Ozdamar Emine Sevgi

5,00 zł
Brutto
Ilość

Pogranicze 2007, ISBN: 978-83-86872-92-3, 130x200, 274 s., oprawa twarda

 

"Most nad Złotym Rogiem" to powieść autobiograficzna, pisana w pierwszej osobie. Jej akcja toczy się w latach sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych. Główna bohaterka, Turczynka ze Stambułu, jako osiemnastoletnia dziewczyna wyjeżdża do Niemiec do pracy, żeby wyrwać się spod kontroli rodziców i usamodzielnić się. Jedzie do tego kraju, nie znając w ogóle języka, i dopiero tam zaczyna się go uczyć. Jest zresztą uczennicą pojętną i pełną zapału: nowy język, który poznaje z nagłówków gazet i napisów na ulicach, fascynuje ją od samego początku. Tę językową fascynację świetnie widać w pierwszej części książki. Napisana jest ona w prawdziwie mistrzowski sposób: za pomocą bardzo ograniczonego słownictwa autorka plastycznie i zajmująco opowiada o życiu dziewczyny i jej tureckich koleżanek-robotnic w Berlinie. Każde słowo jest tu przemyślane, każde zdanie skonstruowane starannie i z polotem. Druga część książki, opowiadająca o studiach aktorskich głównej bohaterki w Stambule, o jej przyjaźniach, mężczyznach i zaangażowaniu politycznym, a także o dramatycznych wydarzeniach w Turcji końca lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych, napisana jest nieco bardziej konwencjonalnym językiem (wszak bohaterka nauczyła się już niemieckiego), ale i tu nie brakuje niecodziennych, poetyckich zwrotów i obrazów. Autorkę cechuje prawdziwa odwaga w używaniu słów i konstrukcji językowych, co wymaga także odwagi od jej tłumaczy. Ta niecodzienna książka została przełożona na wiele języków obcych. W Polsce również powinna znaleźć swoich zwolenników i miłośników. Maria Przybyłowska

Emine Sevgi Ozdamar urodziła się w roku 1946 w Malatya (Turcja). W latach 1965-1967 pracowała jako robotnica w fabryce w Berlinie. W latach 1967-1970 uczyła się w szkole aktorskiej w Stambule. Później pracowała jako aktorka i reżyser, m. in. w teatrach w Berlinie Wschodnim i Bochum. Od roku 1982 Emine Sevgi Özdamar mieszka w Berlinie i utrzymuje się z pisarstwa. Zdobyła liczne nagrody, m. in. Nagrodę im. Ingeborgi Bachmann (1991).

przekład: Maria Przybyłowska, seria KROKI/SCHRITTE.

 

Most nad Złotym Rogiem Ozdamar Emine Sevgi

Pogranicze
LIL0003075